Licznik odwiedzania strony
Nasza siedziba
Uczestnicy projektu

Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II
Spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Św. Jana Pawła II w Sejmie RP

W dn.06 grudnia w Sejmie RP odbyło się ostatnie w 2017 r. spotkanie Parlamentarnego Zespołu Ds.Dziedzictwa Św.Jana Pawła II,w którym jesteśmy od początku jego istnienia jako jedyne Stowarzyszenie.Omówiono plany i zamierzenia na nadchodzące latq:2018-2019 i 2020 Oficjalnie zgłosiliśm aby nasza wystawa "Jam Paweł II na plakatach" była elemnetm planowanej w Sali Kolumnowej Sejmu w maju 2018 r. sesji historyczno-popularno-naukowej m.in. z okazji 40. rocznicą wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Życzenia świąteczne uczestnikom spotkania złożył Przewodniczący Zespołu Poseł Czesław Sobierajski,a modlitwą usłużył Ks.Ryszard Ostasz z naszego Społ.Centrum Dokumentacji Pontyfikatu JP II.
(Uwaga: na zdjęciu to nie jest kompletny zespół)
Nasza wystawa pt. "Polska Światu Papieża dała" elementem obchodów 100 rocznicy KUL
Decyzją J. Magnificencji Rektora KUL ks. prof.dr hab. Antoniego Dębińskiego, nasze Stowarzyszenie oraz SCDP JPII zostało włączone w skład oficjalnych gości uroczystych obchodów jubileuszowych w 2018 r. Jako uczestnicy wspólnych obchodów pragniemy dodać swoją "cegiełkę" w postaci unikatowej wystawy 30 plakatów w dużym formacie związanych z Janem Pawłem II co znalazło uznanie u ks. Rektora i ten skierował do Działu Komunikacji KUL Po wystawie plakatów papieskich w różnych miejscach naszego kraju, a w tym i Senacie RP to będzie wyjątkowa nobilitacja naszej działalności ,
Polska Światu Papieża dała... (kliknij aby przejść do strony Wystawy)
Medal Bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W dniu 24.X.2017r. Biskup Polowy WP ks. gen. bryg. Józef Guzdek przyznał Prezesowi Stowarzyszenia P.Ryszardowi Zawadowskiemu Medal Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w dowód uznania za jego wieloletnią działalność w zakresie promocji tematu i upamiętniania polskich męczenników z lat II wojny światowej oraz okresu powojennego. Wręczenie Medalu nastąpiło w dniu 18.XI.2017 r. w trakcie uroczystości patriotycznej złożenia przysięgi przez nowych Strzelców z Hrubieszowa w parafii pw. Św. Anny w Tuczępach, której proboszczem jest ks. Ryszard Ostasz - zarazem kapelan wspomnianych strzelców. W imieniu Biskupa Polowego WP- gen.bryg.ks. Józefa Guzdka odznaczenie wręczył ks. ppłk. Andrzej Piersiak - proboszcz parafii garnizonowej w Lublinie pw.Niepokalanego Poczęcia NMP.
Kliknij na powyższej fotce, aby obejrzeć przebieg z tej uroczystości.
Kalendarzyk listkowy Stowarzyszenia na 2018 r.

Ryszard Zawadowski - Zasłużony Kulturze Polskiej - "Gloria Artis"
W trakcie XV Sejmiku Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych woj. Lubelskiego w Stoczku Łukowskim w dniach 3-4-5.XI.2017 r. otwierającego cykl obchodów rocznicowych roku 2018 Wicewojewoda Lubelski P. Robert Gmitruczuk w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Prezesa Stowarzyszenia R. Zawadowskiego najwyższym odznaczeniem resortowym "Zasłużony Kulturze Polskiej - Gloria Artis" w dowód uznania za jego społeczną działalność na rzecz kultury oraz ochrony dziedzictwa narodowego od ponad.Nominowany podkreśla, że jego uznanie to efekt współpracy z nim niezliczonej ilości oddanych społeczników i przyjaciół.
Konferencja Episkopatu Polski (26.10.2017) - odpowiedź na inicjatywę Stowarzyszenia
Oficjalne pismo od Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego skierowane do Stowarzyszenia Pamięci J. Pawła II(Otwórz w pliku PDF)

Komenda Główna Policji, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum JP II i Kard. S.Wyszyńskiego - nasi kolejni partnerzy


Nasza współpraca z Fundacją Lotniczy Lublin
W roku 2018 przypada 100-Lecie Polskiego Lotnictwa. Z tej okazji na terenie całego kraju pojawi się bardzo dużo ciekawych inicjatyw, a wśród nich będzie prezentacja pierwszego polskiego samolotu na licencji włoskiej Ansaldo A-1 "Balilla (1921 r.), który został zbudowany w Fabryce E. Plage i T. Laśkiewicz w Lublinie. Inicjtywę tą realizuje specjalnie powołana do życia Fundacja Lotniczy Lublin. W składzie założycieli tej fundacji jest wyjątkowy pasjonat lotnictwa - instruktor ZHP hm. Aleksander Krawyciński, który współpracuje z nami odnośnie prowadzenia strony internetowej i dokumentowania ważnych wydarzeń. W ramach współpracy Stowarzyszenie i Fundacja będą ze sobą współpracować przy realizacji niektórych zadań statutowych oraz takich pomysłów, jak stworzenie Papieskiego Balonu czy uratowania od kasacji jednego ze śmigłowców, którym latał w Polsce nasz Papież Jan Paweł II.
W roku 2019 przypada również 100-Lecie Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, który powstał w roku 1919 i był pierwszym przemysłem lotniczym na terenie wolnej Polski. Pierwsze rządowe zamówienia zostały podpisane na początku 1920 roku. Przemysł z roku na rok rozrastał się, powstawały nowe polskie samoloty do kilkunastu różnych typów samolotów. W tym były szybowce, samoloty pasażerskie, wojskowe i cywilne. Fabryka E.Plage i T. Laśkiewicz produkowały samoloty do 1935 roku gdzie nastąpiła nacjonalizacja przemysłu i dalszą produkcję kontynuowana była już pod nową nazwą Lubelska Wytwórnia Samolotów (LWS). Samoloty produkowane były do września 1939 roku.

Order Orła Białego kard. M. Jaworskiego od 21.05.2017 r.w Sankt. MB Kalwaryjskiej
XVIII Krajowa Konferencja w 2018 r. w ...Zamościu?
W wyjątkowo rodzinnej atmosferze w dn.16-17-18 czerwca spotkaliśmy się na naszej już 17 Krajowej Konferencji w Sanktuarium MB Licheńskiej. Jednym z powodów wyboru tego miejsca była 17 rocznica wspomnienia liturgicznego wyniesieinia na ołtarze 108. Polskich Błogosławionych Męczenników za Wiarę II wojny światowej. Po uroczystej Mszy Św. w Bazylice ks.postulatorzy procesu oraz Gł.Postulator Ks. prof. Tomasz Kaczmarek w procesji przeszli do Kaplicy Błogosławionych na specjalną modlitwę okolicznościową. Przed Mszą wręczyliśmy Ks.Prof. Tomasszowi Kaczmarkowi tytuł Członka Honorowego naszego Stowarzyszenia, a także spotkaliśmy się z o. Gabrielem Bartoszewskim OFMCap od kultu Bł.Honorata Koźmińskiego, a także P. prof.Stanisławem Bajem autorem wyjątkowego obrazu beatyfikacyjnego. Tradycyjnie podjęta została uchwała, aby XVIII. Krajowa Konferencja odbyła się w czerwcu 2018 r. w przepięknym Zamościu w ktorym.... gośliliśmy z IV Krajową Konferencją w 2004 r.
UWAGA: 2.fotografie z spotkania w Licheniu poniżej w art. o Konferencji.
![]() |
![]() |